Saturday, November 26, 2011

The Kapamilya network ABS-CBN won big in the recently concluded 2011 PMPC Star Awards for Television. The network bagged the most number of awards including the Best TV station of the year.

To summarize the number of awards received by the three giant network, GMA-7 bags 16 trophies; TV5 gets 6 nods; and ABS-CBN dominates with 29 awards!

Here’s the complete list of winners in the said 25th Star Awards for TV:

Best Children Show: Art Angel (GMA-7)

Best Children Show Host: Tonipet Gaba and Roxanne Barcelo – Art Angel (GMA-7)

Best Educational Program: Matanglawin (ABS-CBN)

Best Educational Program Host: Kim Atienza – Matanglawin (ABS-CBN)

Best Travel Show: Trip Na Trip (ABS-CBN)

Best Travel Show Host: Kat de Castro, Jason Gainza, Franzen Fajardo, Kian Kazemi – Trip Na Trip (ABS-CBN)

Best Lifestyle Show: Us Girls (Studio 23)

Best Lifestyle Show Host: Angel Aquino, Iya Villania, Cheska Garcia-Kramer – Us Girls (Studio 23)

Best Morning Show: Umagang Kay Ganda (ABS-CBN)

Best Morning Show Host: Anthony Taberna, Bernadette Sembrano, Alex Santos, Iya Villania, Donita Rose, Winnie Cordero, Andrei Felix, Venus Raj – Umagang Kay Ganda (ABS-CBN)

Best Youth-Oriented Show: Reel Love Presents: Tween Hearts (GMA 7)

Best New Male TV Personality: Teejay Marquez – Reel Love Presents: Tween Hearts (GMA 7), and Derrick Monasterio – Reel Love Presents: Tween Hearts (GMA 7)

Best New Female TV Personality: Jillian Ward – Trudis Liit (GMA 7)

Best Horror or Fantasy Program: Wansapanataym (ABS-CBN)

Best Public Affairs Program: Bottomline With Boy Abunda (ABS-CBN)

Best Public Affairs Program Host: Boy Abunda – Bottomline (ABS-CBN)

Best Magazine Show: Rated K (ABS-CBN)

Best Magazine Show Host: Korina Sanchez – Rated K (ABS-CBN)

Best Documentary Program: I-Witness (GMA 7)

Best Documentary Program Host: Kara David, Jay Taruc, Howie Severino, Sandra Aguinaldo – I-Witness (GMA 7)

Best Documentary Special Pluma: Rizal, Ang Dakilang Manunulat (GMA News TV)

Best Public Service Program: Bitag (UNTV 37)

Best Public Service Program Host: Atty. Presida Acosta – Public Atorni (TV 5)

Best News Program: 24 Oras (GMA 7)

Best Male Newscaster: Anthony Taberna – Iba-Balita ni Anthony Taberna (Studio 23)

Best Female Newscaster: Vicky Morales – Saksi (GMA 7)

Best Talent Search Program: Talentadong Pinoy (TV5), and Showtime (ABS-CBN 2)

Best Talent Search Program Host: Luis Manzano, Billy Crawford – Pilipinas Got Talent (ABS-CBN)

Best Game Show: Panahon Ko ‘To!: Ang Game Show Ng Buhay Ko (ABS-CBN 2)

Best Game Show Host: Vic Sotto – Who Wants To Be A Millionaire (TV5)

Best Celebrity Talk Show: Moments (Net 25)

Best Celebrity Talk Show Host: Janice de Belen – Spoon (Net 25)

Best Showbiz-Oriented Show: The Buzz (ABS-CBN)
Best Male Showbiz-Oriented Show Host: Luis Manzano – E-Live (ABS-CBN)

Best Female Showbiz-Oriented Show Host: Cristy Fermin – Paparazzi (TV 5)

Best Gag Show: Bubble Gang (GMA 7)

Best Variety Show: Willing Willie (TV 5)

Best Musical Variety Show: ASAP Rocks (ABS-CBN)

Best Male TV Host: Allan K – Eat Bulaga! (GMA 7)

Best Female TV Host: Toni Gonzaga – ASAP Rocks (ABS-CBN)

Best Drama Mini-Series: Agimat: Mga Alamat Ni Ramon Revilla Presents Kapitan Inggo (ABS-CBN 2)

Best Daytime Drama Series: Little Star (GMA 7)

Best Comedy Show: Pepito Manaloto (GMA 7)

Best Comedy Actor: Ogie Alcasid – Bubble Gang (GMA 7)

Best Comedy Actress: Ai-Ai delas Alas – M3: Malay Mo Ma-develop (ABS-CBN)

Best Drama Anthology: Untold Stories Mula Sa Face To Face (TV 5)

Best Primetime TV Series: Minsan Lang Kita Iibigin (ABS-CBN)

Best Single Performance by an Actor: Enchong Dee – “Parol” episode, Maalaala Mo Kaya (ABS-CBN)

Best Single Performance by an Actress: Ai-Ai delas Alas – “Krus” episode, Maalaala Mo Kaya (ABS-CBN)

Best Drama Actor Coco Martin: Minsan Lang Kita Iibigin (ABS-CBN)

Best Drama Actress Gretchen Barretto: Magkaribal (ABS-CBN)

Best TV Station: ABS-CBN

Special Awards/Recognitions:

Hall of Fame as Best Male Showbiz-Oriented Show Host – Boy Abunda

Hall of Fame as Best Drama Anthology – Maalaala Mo Kaya

Ading Fernando Lifetime Achievement Award – Susan Roces

Excellence in Broadcasting Lifetime Achievement Award – Jessica Soho

Longest-Running Musical Variety Show Award – RPN-9′s Superstar, hosted by Ms. Nora Aunor

Master Star Builder Award – German “Kuya Germs” Moreno

Posthumous Award – Lito Calzado

Other Special Awards:

Sexiest Celebrity of the Night (Female) – Shamcey Supsup

Sexiest Celebrity of the Night (Male) – Luis Manzano

Celebrity Skin of the Night – Aiko Melendez
Face of the Night (Male) – Piolo Pascual

Face of the Night (Female) – KC Concepcion

Star of the Night (Male) – Coco Martin

Star of the Night (Female) – Toni Gonzaga

Congratulations to all the winners! Keep it up guys! (www.TV Series Craze.blogspot.com)
Reactions:

Tagged: , , , , ,

0 comments:

Post a Comment

Top 10 Posts of the Month

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
TV Series Craze © 2013 | Powered by Blogger | Blogger Template by DesignCart.org