Tuesday, October 16, 2018

The ABS-CBN Primetime drama series "The Good Son" starring Jerome Ponce, Joshua Garcia, Mccoy De Leon, Nash Aguas, Eula Valdes, Loisa Andalio, Mylene Dizon, and John Estrada bagged the most number of awards in the recently concluded 32nd PMPC Star Awards for TV 2018 held at the Henry Lee Irwin Theater, Ateneo De Manila, October 14, 2018.



The major awards include Best Drama Series and Best Drama Actors  for Jerome Ponce and Joshua Garcia. Special award was also received by Mccoy De Leon.

Well without further talks, watch out below some of the important scenes during the awards night:


The Announcement of Major Awards:




Behind-The-Scene Kulitan:




Dance Craze Number from the Hottest Loveteam:




The Full Live Coverage and Exclusive Interviews Playlist:



The Kapamilya network bagged the Best TV Station award while the Kapuso actress Yasmien Kurdi got the Best Drama Actress trophy for "Hindi Ko Kayang Iwan Ka."

Check out below the full list of winners in the 32nd PMPC Star Awards for TV. Here they go:


Best TV Station:  ABS-CBN 2



Best Primetime TV Series:  The Good Son  (ABS-CBN 2)

Best Daytime Drama Series:  Contessa (GMA 7)

Best Drama Actress:  Yasmien Kurdi (Hindi Ko Kayang Iwan Ka / GMA 7)

Best Drama Actor: (TIE) Joshua Garcia (The Good Son / ABS-CBN 2) and Jerome Ponce (The Good Son / ABS-CBN 2)

Best Drama Supporting Actress:  (TIE) Lorna Tolentino (Asintado / ABS-CBN 2) and Kyline Alcantara (Kambal, Karibal / GMA 7)

Best Drama Supporting Actor:  Gabby Eigenmann (Contessa / GMA 7)

Best Child Performer:  Seth Dela Cruz (Hindi Ko Kayang Iwan Ka/ GMA 7)

Best New Male Tv Personality:  Kendoll (Eat Bulaga / GMA 7)

Best New Female TV Personality: Heaven Peralejo (Wansapanataym Presents: Jasmin’s Flower Power / ABS-CBN 2)

Best Drama Anthology:  Ipaglaban Mo (ABS-CBN 2)

Best Single Performance By An Actress:  Kim Chiu (Ipaglaban Mo-Korea / ABS-CBN 2)

Best Single Performance By An Actor:  (TIE) James Blanco (MMK – Hapag Kainan / ABS-CBN 2) and Ruru Madrid (Magpakailanman -Takbo Ng Buhay Ko / GMA 7)

Best Public Service Program:  Healing Galing (TV 5)

Best Public Service Program Host:  Vicky Morales (Wish Ko Lang / GMA 7)

Best Gag Show:  Goin’ Bulilit (ABS-CBN 2)

Best Comedy Show:  Pepito Manaloto (GMA 7)

Best Comedy Actor:  Ogie Alcasid (Home Sweetie Home ABS-CBN 2 )

Best Comedy Actress:  Rufa Mae Quinto (Home Sweetie ABS-CBN 2)

Best Musical Variety Show:  Letters And Music (NET 25)

Best Variety Show:  Sunday Pinasaya (GMA 7)

Best Female TV Host:  Maine Mendoza (Eat Bulaga GMA 7)

Best Male TV Host:  Alden Richards (Eat Bulaga GMA 7)

Best Educational Program:  Matanglawin (ABS-CBN 2)

Best Educational Program Host:  Kim Atienza (Matanglawin ABS-CBN 2)

Best Celebrity Talk Show:  Tonight With Boy Abunda  (ABS-CBN 2)

Best Celebrity Talk Show Host:  Boy Abunda (Tonight With Boy Abunda ABS-CBN 2)

Best Documentary Program:  I-Witness (GMA 7)

Best Documentary Program Host:  Atom Araullo, Howie Severino, Kara David, Jay Taruc,Mariz Umali, Sandra Aguinaldo (I-Witness GMA 7)

Best Documentary Special:  Paglayang Minamahal (ABS-CBN 2)

Best Horror/Fantasy Program:  Wansapanataym (ABS-CBN 2)

Best Magazine Show:  Kapuso Mo Jessica Soho (GMA 7)

Best Magazine Show Host:  Korina Sanchez (Rated K ABS-CBN 2)

Best News Program:  TV Patrol (ABS-CBN 2)

Best Male Newscaster:  Raffy Tima (Balitanghali GMA  NEWS TV)

Best Female Newscaster:  Bernadette Sembrano (TV Patrol ABS-CBN 2)

Best Morning Show:  Umagang Kay Ganda (ABS-CBN 2)

Best Morning Show Host:  Susan Enriquez, Connie Sison, Pia Arcanghel, Nathaniel Cruz, Arnold Clavio, Lyn Ching, Lhar Santiago, Suzie Entrata, Ivan Mayrina, Love AƱover  (Unang Hirit GMA 7)

Best Public Affairs Program:  The Bottomline (ABS-CBN 2)

Best Public Affairs Program Host:  Boy Abunda (The Bottomline ABS-CBN 2)

Best Travel Show:  G Diaries (ABS-CBN 2)

Best Travel Show Host:  Gina Lopez (G Diaries ABS-CBN 2)

Best Lifestyle Show:  The World Of Gandang Ricky Reyes (GMA NEWS TV)

Best Lifestyle Show Host:  Ricky Reyes (The World Of Gandang Ricky Reyes GMA NEWS TV)

Best Talent Search Program Host:  Luis Manzano (I Can See Your Voice ABS CBN 2)

Best Children Show:  Homework (NET 25)

Best Children Show Host:  Sally Lopez Homework (NET 25

Binigyan din ng special awards ang mga sumusunod:

Female Star of the Night:  Julia Barretto

Male Star Of the Night:  Greg Hawkins

Frontrow Female Star of the Night:  Tori Garcia

Frontrow  Male Celebrity of the Night:  Ken Chan

Female Face of the Night:  Yassi Pressman

Male Face of the Night:  Ken Chan

Ading Fernando Lifetime Achievement Award:  Herbert Bautista

Excellence in Broadcasting Lifetime Achievement Award:  Arnold Clavio

German Moreno Power Tandem of the Year:  Coco Martin and Yassi Pressman

Hall of Fame Award:  ASAP  (Best Musical Variety Show)


The late telecast of this awards night will be shown on ABS-CBN's "Sunday's Best" this coming October 27 right after "Gandang Gabi Vice."

Congratulations to all the winners! See you again next year for this another exciting event! 10/16/2018 (TV Series Craze)

Follow Us on Instagram@therunnerrocky

Follow Us on Twitter@therunnerrocky  

Like Us on Facebookwww.facebook.com/TVSeriesCraze

Watch and Subscribe to our YouTube Channels: Runner Rocky 


For queries, Email us: rockenroll_04@yahoo.com
Reactions:

Tagged: , , , , , , , , ,

0 comments:

Post a Comment

Top 10 Posts of the Month

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
TV Series Craze © 2013 | Powered by Blogger | Blogger Template by DesignCart.org